Tartu koolinoorte MV Ultimate’s

Reedel, 15. novembril korraldas SK Tartu Ultimate esmakordselt Tartu koolinoortele meistrivõistlusi, mis ühtlasi olid ka esimesed võistlused, mida spordiklubi on korraldanud.

Võistluste korraldamine algas juba kooliaasta alguses, mil alustasime Ultimate tutvustamist erinevates koolides. Külastasime kaheksat erinevat kooli, kellest enamus olid väga huvitatud uue mängu ära õppimisest ning mängisid rõõmuga. Nii mõnigi õpetaja oli lausa nii vaimustuses, et kui endal mäng selgeks sai, läks ja õpetas teistele ka. Meie nägime sellest, et koolid on huvitatud Ultimate’i mängimisest ning võistleksid hea meelega omavahel ka meistritiitli nimel. See andis ka lõpliku tõuke meile ning alustasime aktiivset korraldamist.

Korraldamine käis üle kivide ja kändude ning kohati tundus, et võistlused tuleb ära jätta. Võistlusi ei ole ju võimalik ilma mingisuguse eelarveta  läbi viia ning toetuste saamiseks tuleb üldjuhul ennast liigutama hakata juba enne aasta algust. Siiski õnnestus meil Tartu linna toetusega ning omarahastusega lõpuks rentida endale võistluskoht. Kui saal olemas, läks asi juba ladusamalt. Palju abi oli Tartu linnast, kes aitas meid erinevate koolide kehalise kasvatuse õpetajatega suhtlemisel ning võistluste reklaamimisel. Koostati ka poster ja pandi see üles koolidesse ning spordihallidesse.  Meie ühised pingutused kandsid vilja ning kokkuvõttes tuli 15. novembril kohale 10 tiimi, kelle seas oli ka näiteks ainult põhikooli õpilastest koosnev tiim ning vaid tüdrukutest koosnev tiim.

Võistlused toimusid mixed-formaadis ning 10 tiimi jagati 3 alagruppi. Võistluspäev algas hommikul kella 9st, mil enamus koole tulid kohale soojendust tegema. Enne võistluste algust tuletasime meelde veel põhireeglid ning esimene mäng võis alata. Alagrupimänge toimus kokku kaksteist ning alagrupist edasisaamiseks pidi pingutama. Mängude järel võisime öelda, et kõigi võistkondade tase on tegelikult üsna võrdne.

Veerandfinaalides läksid omavahel vastamisi Kivilinna II võistkond ning Veeriku kool. Veeriku kool oli ilmselgelt üle Kivilinnast ning võitis seisuga 5:1 ning tagas sellega endale pääsu poolfinaalidesse. Teises veerandfinaalis olid omavahel vastamisi Kunstigümnaasium ja HTG I võistkond. See veerandfinaal jättis oma pingelisuse ja võrdsusega tunde nagu oleks tegemist finaalmänguga. Mõlemad meeskonnad andsid endast parima ning pingutasid kuni lõpuni, kuid alla jäi siiski HTG I võistkond lõppskooriga 2:3.

Veerandfinaali kaotajad läksid omavahel vastamisi 5. koha mängus, kuid mängu alguseks oli Kivilinna II võistkond juba jõudnud koju minna, mistõttu HTG I võistkond sai endale loobumisvõidu.
Sellega olid teada 5.-10. koht ning ära jagada jäi veel vaid esimesed neli kohta.

Poolfinaalides läksid omavahel vastamisi Veeriku kool ja Kivilinna I võistkond ning Kunstigümnaasium ja MHG. Veeriku kooli ja Kivilinna I võistkonna vahelises vastasseisus pidi vastase paremust tunnistama Kivilinn ning sellega seisuga 2:5 tagas Veeriku kool endale koha finaalis. Kunstigümnaasiumi ja MHG omavaheline võitlus oli taaskord täis tugevat võitlustahet ning pingelisust, kuid nüüd sai Kunstigümnaasiumi nappide edasisaamiste seeria otsa ning nemad pidid seisuga 3:5 tunnistama Miina Härma Gümnaasiumi vastasseisu. Sellega sai MHGst Veeriku kooli vastane finaalmänguks.

3. koha mängus läksid omavahel vastamisi Kivilinna I võistkond ning Kunstigümnaasium. Hoolimata kunstigümnaasiumi napist kaotusest poolfinaalis õnnestus neil endid kokku võtta 3. koha mänguks ning see järjekordselt napilt võita seisuga 5:4. Sellega teenis Kunstigümnaasium endale auväärt kolmanda koha, mis kohe kindlasti ei tulnud neile kätte kergelt. Kivilinna I võistkond pidi kõvas lahingus vastase paremust tunnistama ning leppima seekordsetel võistlustel 4. kohaga.

Finaalmängu ajaks määrasime 15 minutit ning punktide ülempiiriks, juhuks kui üks tiim on teisest massiivselt üle, 11 punkti. Finaalmäng oli väga tasavägine ning selleks hetkeks, kui 15 minutit mängitud sai, oli MHG ühe punktiga taga. Reeglite kohaselt küll tuleb käimasolev punkt lõpuni mängida ning selle punkti teenis endale MHG. Finaalmäng aga viigiseisu kohe kindlasti jääda ei saa ning nii tuli mängida veel üks punkt. Viimase punkti mäng oli väga pingeline. Korraldajatena nägime väga head kaitsemängu, palju kobistamisi punktitsoonis, väga häid punktiüritusi ning ilusaid viskeid punktitsooni poole. Võistluspäeva viimane punkt tundus nii võistlejate, pealtvaatajate kui ka korraldajate jaoks kui kõige pikem ja sündmusterohkeim punkt. Pärast paljusid üritusi suutis Veeriku kool läbi tungida Miina Härma Gümnaasiumi kaitsest ning suutis ketta kinni püüda lõputsoonis. Sellega pidi MHG tunnistama Veeriku kooli paremust seisuga 7:8.

Lõplik järjestus alates parimast: Veeriku kool, Miina Härma gümnaasium, Tartu Kunstigümnaasium, Kivilinna gümnaasiumi I võistkond, Hugo Treffneri gümnaasiumi I võistkond, Kivilinna gümnaasiumi II võistkond, Hugo Treffneri gümnaasiumi II võistkond, Tartu Tamme gümnaasium, Tartu Katoliku Hariduskeskus ning Tartu Descartes’i Lütseum.

Korraldajad pidasid ka statistikat parimate mängijate kohta. Statistikas võtsime arvesse resultatiivsete söötute ning punktide saamist. Turniiri parimateks mängijateks olid Laura Varblane Kunstigümnaasiumist ning Kermo Toots Veeriku koolist. Tunnustust väärivad ka Ragnar Palla Kunstigümnaasiumist, kes teenis kõige rohkem resultatiivseid sööte ning Miina Solveig Muru, kes suutis saada tüdrukutest paremuselt teise koha, hoolimata sellest, et tema tiim mängis vähem võrreldes veerandfinaali jõudnutega.

Korraldajate jaoks oli võistlus väga hea esimene kogemus ning leiame, et võistlused oli korraldatud hästi.  Nüüd teame, mida üks võistluste korraldamine endast ette kujutab, millele rohkem tähelepanu pöörata ning mida järgmine kord paremini teha.